Kontaktul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-25-05
fax: +48 56 611-47-72
e-mail: dwnbiw@umk.pl
obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3

Katedra Zoologii i Ekologii Kręgowców

 

Bliskie spotkania z nietoperzami

Podczas ostatniego obrączkowania nietoperzy w okolicach Stacji Terenowej w Sobinach, Annie Kowalczewskiej i Michałowi Wojciechowskiemu towarzyszyła ekipa programu Spotkań z Ekologią. W transmitowanym na antenie TVP 3 Bydgoszcz materiale opowiadaliśmy o biologii nietoperzy, gatunkach żyjących w Polsce oraz pokazaliśmy w jaki sposób obrączkowane są nietoperze. O tym jak istotną rolę w ekosystemie spełniają te ssaki oraz dlaczego prowadzone przez nas badania są tak ważne dla leśników opowiedział leśniczy z Nadleśnictwa Osie, Karol Bocian. Zachęcamy gorąco do obejrzenia materiału!

https://bydgoszcz.tvp.pl/1867330/spotkania-z-ekologia

 

Staż zagraniczny na Uniwersytecie w Ulm 

Nasza świeżo upieczona pani Doktor – Anna Przybylska-Piech z początkiem października wyjechała na półroczny staż zagraniczny do Ulm w Niemczech. Staż jest częścią projektu: Polimorfizm fenotypu zimowego w populacji chomicznika dżungarskiego (Phodopus sungorus), realizowanego we współpracy z prof. Anniką Herwig z Uniwersytetu w Ulm, a finansowanego w ramach otrzymanego przez dr. Annę Przybylską-Piech grantu ETIUDA Narodowego Centrum Nauki. Projekt ma na celu  porównanie molekularnego mechanizmu regulacji poziomu hormonów tarczycy, w tym poziomu ekspresji genów u różnych fenotypów chomicznika dżungarskiego. Pozwoli to na dalszy rozwój badań nad ewolucyjnym mechanizmem utrzymywania się polimorfizmu zimowego fenotypu w populacji.

 

Mamy nowego DOKTORA ! 

Rada Naukowa w dyscyplinie nauki biologiczne 17 września nadała Annie Przybylskiej-Piech tytuł doktora. 24 czerwca Dr Anna Przybylska-Piech obroniła pracę pt.: Polimorfizm zimowego fenotypu w populacji heterotermicznego gryzonia, chomicznika dżungarskiego, Phodopus sungorus, którą przygotowała pod opieką dr hab. Małgorzaty Jefimow, prof. UMK. Recenzentami pracy byli: dr hab. Karol Zub, profesor IBS PAN z Instytutu Biologii Ssaków, Polskiej Akademii Nauk oraz dr hab. Paweł Brzęk z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Praca zebrała wiele pozytywnych komentarzy zarówno od recenzentów, jak i członków Rady. Serdecznie gratulujemy !!!

(jak widać Pani Doktor od razu wzięła się do roboty !) 😄

 

Venoms & Toxins 2021. Konferencja Toksynologiczna w Oksfordzie

W dniach 25-27 sierpnia 2021 r. dr Krzysztof Kowalski, pracownik naszej Katedry, uczestniczył w The 8th International Toxinology Meeting Venoms and Toxins at Oxford. Ze względu na obostrzenia epidemiczne konferencja obyła się w formie zdalnej. Mimo to przyciągnęła rzeszę badaczy z ponad 30 państw z całego świata. Podczas spotkania wygłoszono blisko 50 referatów i zaprezentowano ponad 40 posterów. Dr Kowalski wygłosił referat pt. „A new venomous shrew species rediscovered” i zaprezentował wyniki swoich badań dot. aktywności hemolitycznej jadów dwóch ssaków z rodziny ryjówkowatych.

link do strony konferencji:  http://lpmhealthcare.com/venoms-and-toxins-2021/speakers-agenda/

 

16th International Hibernation Symposium 1-5 Sierpnia 2021 Groningen, Holandia

Co 4 lata naukowcy z całego świata badający hibernację zwierząt oraz zjawiska i procesy z nią związane spotykają się na Międzynarodowym Sympozjum Hibernacyjnym. Tym razem udało się na nie dotrzeć również trójce pracowników naszej Katedry. Ze względu na pandemię Sympozjum zostało przesunięte o rok i odbywało się w trybie hybrydowym, jednak profesor Wojciechowski, dr Noakes and mgr Przybylska-Piech, w towarzystwie profesor Jefimow z Katedry Fizjologii Zwierząt i Neurobiologii pojawili się na Sympozjum osobiście.

Sympozjum jak zawsze przyciągnęło badaczy ze wszystkich kontynentów, zajmujących się zwierzętami występującymi zarówno w tropikach jak i w strefach polarnych. Sporą grupę reprezentowali również badacze pracujący nad wykorzystaniem zjawiska hibernacji w medycynie. Nasi pracownicy zaprezentowali swoje najnowsze wyniki badań. Dr Matthew Noakes przedstawił prezentację pt.: The effect of acute water and food restriction on torpor use in Siberian hamsters, a mgr Anna Przybylska-Piech zarówno prezentację (Flexibility of metabolic rate in three winter phenotypes of the Siberian hamster (Phodopus sungrus) jak i poster (Nonresponding Siberian hamsters use fasting-induced torpor). W międzyczasie profesor Michał Wojciechowski poprowadził jedną z sesji na konferencji.

 

 

11.06.2021  Studenci wrócili!

Po wielu miesiącach prowadzenia zajęć w formie zdalnej, w końcu mieliśmy okazję spotkać się ze Studentami. Pogoda dopisała, więc w ramach zajęć z Fizjologii ekologicznej wraz ze Studentami biologii i ochrony środowiska udaliśmy się przed budynek wydziału aby mierzyć temperaturę operatywną zwierząt zmiennocieplnych. Za modele posłużyły gipsowe odlewy żab a także modele gadów wykonane z miedzianych rurek. Studenci wykorzystali zieleń przed budynkiem i zmierzyli temperaturę zwierząt znajdujących się w cieniu lub na słońcu oraz w trawie lub na drzewach. Dodatkowo część modeli została nasączona wodą tak aby umożliwić parowanie. Cały eksperyment pozwolił Studentom na wyciągnięcie wniosków dotyczących różnych sposobów przepływu ciepła między zwierzętami a środowiskiem. Mamy nadzieję, że Studenci wyszli z zajęć tak zadowoleni jak my. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego roku akademickiego!

 

19.05.2021

Od początku maja pracownicy naszej Katedry pod kierunkiem dr. Zenona Czenze z Uniwersytetu Nowej Anglii w Armidale w Australii oraz dr. Matthew Noakesa i dr. hab. Michała Wojciechowskiego, prof. UMK badają termoregulację nietoperzy zasiedlających budki lęgowe okolic Torunia oraz Stacji Terenowej w Sobinach. Chcemy odpowiedzieć na pytanie, jak nietoperze klimatu umiarkowanego radzą sobie z nieprzewidywalnymi, lecz coraz częstszymi wiosną i latem falami gorąca. Pobyt obu naukowców w naszej Katedrze jest finansowany z funduszy Mobliności IDUB UMK (MN) oraz wyłaniającego się pola badawczego Ekologia i Bioróżnorodność (ZC). Badania prowadzone są na podstawie zgód Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Lokalnej Komisji Etycznej.

 

źródło: TVP3 Bydgoszcz

19.04.2021 Bliskie spotkania z płazami
Czym różni się żaba od ropuchy ? Co to jest ampleksus ? I jak zmiany klimatu wpływają na płazy?  Na te i wiele innych pytań w programie “Spotkania z ekologią”, emitowanym przez TVP 3 Bydgoszcz, odpowiada nasz specjalista od płazów dr Krzysztof Kowalski. Zobaczcie koniecznie!   https://bydgoszcz.tvp.pl/1867330/spotkania-z-ekologia

 

01-06-2020
Ostatnio znów pojawiliśmy się w stacji terenowej w Sobinach. Tym razem wraz z naszą magistrantką pojechaliśmy zaobrączkować pisklęta ze skrzynek które sprawdziliśmy w czasie poprzedniego wyjazdu. Udało się zaobrączkować 73 pisklęta (11 modraszek i 62 bogatki) oraz samicę sosnówki wysiadującą jaja. Obrączkowanie ptaków jest bardzo starą i bardzo skuteczną metodą badania populacji ptaków. Pozwala ona na zbieranie informacji o biologii, ekologii czy etiologii gatunków. Oczywiście w dalszym ciągu będziemy monitorować zasiedlenie powieszonych przez nas skrzynek i mamy nadzieję że uda się nam zaobrączkować kolejne pisklęta.

11-05-2020
W ostatni weekend nasi pracownicy oraz studentki ze Studenckiego Koła Naukowego Tetrapoda odwiedzili stację terenową w Sobinach.  Wyjazd miał na calu sprawdzenie zawieszonych w zeszłym roku skrzynek dla ptaków oraz nietoperzy. Okazało się że mimo niesprzyjającej aury, pierwsze ptaki założyły gniazda i wysiadują jaja. Znaleźliśmy gniazda bogatki, modraszki i kowalika. Również nietoperze gacki okazały się lokatorami drewnianych ptasich skrzynek. Kontrola zasiedlenia skrzynek ptasich pozwala na badania populacji wtórnych dziuplaków na terenie Borów Tucholskich. Również skrzynki dla nietoperzy cieszą się dużym zainteresowaniem tych latających ssaków. Ostatnio znaleźliśmy w nich karliki, borowce wielkie, nocki Natterera oraz mroczki późne. Dane które uzyskaliśmy pozwalają monitorować stan populacji nietoperzy, a wszystkie ich gatunki są w Polsce pod ochroną.

18-02-2020
Miło nam poinformować, że mgr Anna Przybylska-Piech będąca asystentem w Naszej Katedrze znalazła się na liście laureatów programu PROM, finansowanego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Anna otrzymała finansowanie na wyjazd na międzynarodową konferencję. Będzie to świetna okazja na podzielenie się uzyskanymi przez nią wynikami badań.

 

15-01-2020
Nasz pracownik dr Roger Colominas-Ciuro otrzymał grant Travelling Fellowship sponsorowany przez The Company of Biologists. Dzięki tym funduszom odbył on 6 tygodniowy staż w Institut Pluridisciplinaire Hubert Curien w Strasburgu we Francji, pod kierunkiem dr Froancois Criscuolo. Dr Colominas-Ciuro analizował tam próbki zebrane w ramach grantu NCN Czy kompromis między regulacją temperatury ciała a oszczędzaniem wody warunkuje sukces migracji ptaków Wróblowych? Analizy tam wykonane dotyczyły skracania się telomerów pod wpływem sztucznie symulowanych fal zimna i gorąca. Biorąc pod uwagę trwające zmiany klimatu i zwiększającą się częstotliwość występowania nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych badania ich wpływu na ekologię i fizjologię zwierząt należą do jednych z najbardziej pożądanych w ostatnim czasie.

15-08-2019
W dniach 5-9 sierpnia nasi pracownicy wzięli udział w The 10th International Congress of Comparative Physiology and Biochemistry. Konferencja odbyła się w Ottawie w dniach 5-9 Sierpnia 2019 i przyciągnęła rzeszę badaczy z całego świata. Nasi pracownicy mieli możliwość zaprezentowania wyników swoich badań. Mgr Anna Przybylska-Piech oraz dr Roger Colominas-Ciuró zaprezentowali postery oraz krótkie prezentacje ustne. Z kolei dr hab. Michał Wojciechowski został zaproszony do wygłoszenia wykładu na sympozjum na temat elastycznych dostosowań do gwałtownych zmian środowiskowych.