Zakład Mikrobiologii Zakład Mikrobiologii Zakład Mikrobiologii Zakład Mikrobiologii Zakład Mikrobiologii

Informacje o zakładzie

Zakład Mikrobiologii został utworzony w roku 1965 przez Prof. dr hab. Edmunda Strzelczyka. W krótkim czasie stał się unikatowym ośrodkiem naukowo-badawczym zajmującym się mikrobiologią gleb i drzew leśnych. Badania dotyczyły oddziaływań pomiędzy korzeniami drzew a drobnoustrojami (symbiozy mykoryzowe, bakterie endofityczne) oraz roli mikroorganizmów w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemów leśnych.

Badania takie są kontynuowane, a w ich realizacji stosowane są obecnie nowoczesne metody molekularne.

Inny obszar badań Zakładu Mikrobiologii to mikroorganizmy, głównie promieniowce, zasiedlające środowiska ekstremalne (gleby pustynne, gleby silnie zasolone), poszukiwanie w tych środowiskach mikroorganizmów dotychczas nieznanych i niezidentyfikowanych. Prowadzone są również badania nad potencjałem drobnoustrojów do rekultywacji gleb skażonych metalami ciężkimi lub gleb silnie zasolonych. Rozwijane są także badania nanobiotechnologiczne, nad wytwarzaniem nanocząstek metali, szczególnie srebra, przez promieniowce środowisk ekstremalnych.

Zakład Mikrobiologii współpracował z ważnymi ośrodkami naukowymi w świecie, np. z United States Department of Agriculture, Oregon, USA; koncernem farmaceutycznym Hoffman-La Roche & Co, Szwajcaria, a obecnie z  Department of Biotechnology Amravati University, Indie; School of Biology Newcastle University, Anglia; Department of Chemistry Aberdeen University, Szkocja; Faculty of Agriculture and Environmental Sciences University of Rostock;  Department of Molecular Biology and Genetics Aarhus University.