Instytut Biologii

Kontaktul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-25-05
fax: +48 56 611-47-72
e-mail: dwnbiw@umk.pl

Wystawa Fotograficzna "Porostowy wszechświat równoległy"

Plakat ?Porostowy wszechświat równoległy?
Plakat „Porostowy wszechświat równoległy” fot. dr Edyta Adamska

Zapraszamy na wystawę fotograficzną pt. „Porostowy wszechświat równoległy” autorstwa dr Edyty Adamskiej, adiunkta w Katedrze Geobotaniki i Planowania Krajobrazu Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych. Ekspozycję można oglądać do 28 listopada br. w Galerii Sztuki Przyrodniczej Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu przy ul. Bydgoskiej 7. Prezentowane na wystawie zdjęcia stanowią zapis różnorodności porostowych form i barw „malowanych światłem”, widziany okiem biologa.

Ekspozycja składa się z 30 fotografii porostów pochodzących z polskich lasów, wrzosowisk oraz Spitsbergenu wykonanych w technice makro. Na wystawie prezentowane są zarówno naziemne gatunki z rodzaju Cladonia o kieliszkowatych podecjach oraz naskalne pomarańczowe plechy Xanthoria elegans; skorupiaste z rodzajów Porpidia i Aspicilia, czy też przypominający starą mapę żółty Rhizocarpon geographicum, jak i porastające korę drzew przedstawiciele Lecanora czy nasuwające na myśl hieroglify - owocniki Graphis scripta. Plechy porostów przedstawione są w znacznym powiększeniu.  Autorka zaprasza w podróż do tego pełnego tajemnic świata porostów, tak aby uzmysłowić ich obecność na wyciągnięcie ręki - tuż obok nas.

dr Edyta Adamska, lichenolog, prowadzi badania porostów polarnych (Spitsbergen, Archipelag Svalbard), rosnących w miastach i terenach uprzemysłowionych, a także w lasach i na wrzosowiskach. Jej pasją stała się fotografia przyrodnicza, a zwłaszcza zdjęcia wykonywane w technikach makro. Swoje zainteresowania fotografią łączy z pracą zawodową, a dokumentowanie rzeczywistości, wzbogaca o swoją artystyczną wizję otaczającego świata. Zdjęcia prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Galerii Dom Muz, Odnowie i Dworze Artusa w Toruniu, czy też w Galerii Zarzewskiej w Łodzi. Fotografie można było zobaczyć również na wystawach poplenerowych w ramach Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą w Toruniu. Zdjęcia publikowane były także w wydawnictwach książkowych oraz czasopismach.  Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych m.in. za cykl pt. „Spitsbergeńskie lato” oraz „Porostowe piktogramy”.

pozostałe wiadomości