24 marca 2020 roku zmarła dr Barbara Piątkowska

fot. Alina Dauksza-Wiśniewska

24 marca 2020 roku zmarła dr Barbara Piątkowska, która przez całe życie zawodowe związana była z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dr Barbara Piątkowska urodziła się pierwszego sierpnia 1937 roku w Toruniu gdzie Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w 1954 roku. Jako torunianka studiowała biologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie w roku 1959 została zatrudniona w Katedrze Zoologii Systematycznej. Stopień doktora uzyskała w 1965 roku na podstawie dysertacji pt. „Wpływ temperatury stosowanej w szeregu pokoleń na strukturę oka mutanta Bar Drosophila melanogaster Meig.” Dr B. Piątkowska zainicjowała badania genetyczne na UMK. Od 1973 roku pracowała w Zakładzie Cytologii Roślin i Genetyki, gdzie zajmowała się zagadnieniami dotyczącymi genetycznej kontroli mikrosporogenezy.

Była członkiem Towarzystwa Przyrodników im. Mikołaja Kopernika. W latach 1990 – 1992 pełniła funkcję kierownika Pracowni Genetyki. Jako ceniony dydaktyk, przez wiele lat prowadziła wykłady i zajęcia laboratoryjne z genetyki ogólnej, była także autorem skryptu do nauczania tego przedmiotu. Do dziś kolekcja mutantów muszki owocowej przywieziona ze stażu w Szwajcarii przez dr Barbarę Piątkowską jest utrzymywana i wykorzystywana podczas zajęć z genetyki ogólnej. Aktywnie pracowała na rzecz Olimpiady Biologicznej. Cieszyła się sympatią studentów i pracowników. Do czasu emerytury pracowała jako starszy wykładowca w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska w Zakładzie Genetyki, obecnej Katedrze Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych.

Msza św. żałobna odbędzie się 28 marca o godzinie 14:00 w kościele św. Michała Archanioła na Rybakach w Toruniu.